شوهر به مثابه خون بس

برخی سنت ها در کشور ما سخت ریشه گرفته است. به عنوان فردی که سمت قضایی دارم و با موضوعات مختلف حقوقی و اجتماعی در ارتباط هستم؛ در حین کار با مسائلی روبرو می شوم که از دیدن و شنیدن آنها شگفت زده شده و گاه به دشواری باور می کنم که این رسومات جزء فرهنگ ایرانی باشد.

جریانی که در ذیل می آید ریشه در فرهنگی دارد که در میان اقوام مختلف کشور ما جریان دارد و هنوز هم تعاملات عصر جدید و تأثیر و تأثرات فرهنگی نتوانسته از شیوع و نفوذ آن بکاهد.

شاید تا به حال شنیده باشید که پس از وقوع قتل در میان برخی اقوام ایرانی، خانواده مقتول با وساطت ریش سفیدان و اشخاص مُصلح، و پس از توافق با خانواده مقتول، جهت انجام مراسم سنتی خون‌بس –که هنوز هم در میان برخی قبایل ایرانی رواج دارد- دختر خانواده قاتل را جهت همسری فرزند مقتول با خود ببرند و در‌برابر هم تعهد نمایند که با این وصلت از مطالبه دیه خودداری و دیگر به نفوس یا اموال همدیگر تعرضی نداشته باشند و به اصطلاح، خون و خون‌ریزی را متوقف (خون بس) نمایند.

اتفاقاً مدتی پیش، زن و شوهری که حدود ۱۰ سال پیش با هم ازدواج کرده بودند، جهت تأیید واقعه ازدواج به صورت صحیح، نزد من آمدند. وقتی درمورد میزان مهریه از ایشان سؤال کردم، زوجه گفت که من بابت خون‌بس به عقد این خانواده درآمده‌ام و مهریه ندارم. البته تا این پرونده را به خیر و خوشی به اتمام برسانم مصیبت ها کشیدم که فعلاً از ذکر آن صرف نظر می کنم.

آنچه فکر می کنم برای شما نیز جالب باشد اتفاقی است که از قضا عکس جریان نخست رخ داد که خواندن آن خالی از لطف نیست :

زنی بر سر مسائل بسیار پیش افتاده که معمول جامعه شهری است با مرد همسایه مجاور مشاجره می نماید. موضوع بالا می گیرد و به جای اینکه طرفین گذشت نمایند، ناگهان زن از کوره در رفته و هر چه بر ذهن می رسد را بر زبان جاری می کند؛ حتی به همین اکتفا نمی کند و ناغافل سنگی بر می دارد و محکم بر سر مرد همسایه می کوبد. مرد نقش بر زمین می شود و تا رسیدن آمبولانس، جان به جان آفرین تسلیم می کند. متهمه بازداشت و روانه زندان می شود. خانواده مقتول درخواست قصاص می کند؛ با پادرمیانی بزرگان نهایتاً زن پیشنهاد می دهد، حال که مرتکب قتل شده در قبال دیه و یا قصاص، شوهرش عهده دار و متکفل امور زندگی زن مقتول گردد. به عبارت ساده، سرپرست خانواده‌اش را دو‌دستی تقدیم خانواده مقتول نماید.

بعد از مدتی شوهر قاتل، زن مقتول را به عنوان همسر دوم خود عقد و با او زندگی مشترک را شروع می کند.

این قضیه ادامه پیداکرد تا اینکه قاتل از زندان آزاد می شود و جای خالی خودش را در منزل مشترک، پر می بیند. در نتیجه، حسن معاشرت جای خود را به سوء معاشرت می دهد و سبب می شود که شوهر تصمیم بگیرد به جای ادامه‌ی زندگی مشترک با همسر اول که در زندان دچار ناراحتی شده و بابت پیشنهادی که داده بود-سرپرست شدن شوهرش- نادم شده، کار را یکسره کند و از شر او خلاص شود. البته گمان بد نداشته باشید چون شوهر کار غیرقانونی نکرد بلکه از راه قانونی اقدام و با مراجعه به دادگاه خانواده دادخواست طلاق همسر اول را تقدیم دادگاه نمود.

به این می‌گویند تقدیم خون‌بها بدون خون بس؟؟؟

منبع: رساله حقوق،رسانه ای برای حقوقدانان

/ 54 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد علی

چقدر در تاریکی و تنهایی شعر نوشتن خوب است اگر در این ترانه ها فریاد هم بزنم کسی نمی شنود اگر حتی در ناباوریشان بمیرم کسی گریه نمی کند اگر ازتو بخواهم که برگردی و بمانی هیچ کس سادگی و خوش خیالی مرا ملامت نمی کند.این ترانه ها را دوست دارم که واگویه ای از خلوت و تنهایی من اند حتی اگر تو به ساده بودنشان بخندی

علی

سلام چطوری شب یلداتون امید وارم خوش گذرونده باشینذ ... ممن.ن

شیما

salam doste aziz vebe jalebi darid mamnoon az hozore garmet[گل]

پرشکوه

حرفی که زدی خیلی قشنگ بود ممنون که به وبلاگم سر زدی.

سحر

مـَـردها هم بغض می كنند .. بعد لبخندی تقلبی میزنند و در جیبهایشان به دنبال فندك میگردند!!![ناراحت]

استاک

خیلی جالب بود ممنون. خود کرده را تدبیر نیست.[چشمک]

خاله

سلام.برای تحقیق دانشگام دنبال مطلب خون بس بودم. مطلب شما آموزنده و خدا رو شکر برعکس سایر مطالب سرچ شده که سر صبحی اوقاتم را تلخ کرد زیاد پایان بدی نداشت.به هر حال اون زن باید به سزای عملش می رسید حالا خیلی خفیف تر رسیده.ضمن این که احتمالا از اول هم مشکل روانی داشته که یک بگو مگوی ساده با مرد بینوای همسایه رو به اون حد و کوبوندن سنگ به سرش رسونده. بهر حال ممنون.

حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] سلام دوست گرامی. امیدوارم در ادامه راه این وبلاگ و نیز زندگی موفق باشید. با پنجمین مطلب در مورد «جنّ و پری» در خدمت شما هستم. ********** [گل][گل][گل] «اقسامی از جن و کارهای آنها را بشناسید: غول، سعلاب، أم صبیان، عفریت و ...» [گل][گل][گل] و البته به همراه احادیث زیبایی که این هفته تقدیم شما کرده‌‌ام. ********** توصیه می‌‌کنم حداقل بقیه مطالب «صفحه اول» و «صفحه دوم» را هم ببینید. امیدوارم تمام لحظات زندگی را شاد و خرّم باشید. [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]